Aarhus Universitets segl

Banebrydende plantebaseret protein i Danmark

Et fireårigt projekt har som mål at diversificere Danmarks plantebaserede proteinkilder ved at introducere sojabønner og lupiner på danske marker og senere forhåbentlig også på danske tallerkener. De foreløbige resultater fra projektets første år blev præsenteret på Plantekongressen i Herning i sidste uge.

Blomstrende lupiner på marken ved AU Viborg Foto: Juliana Martins
Her ses de forskellige sojaarter i forsøget ved AU Viborg. Foto: Rene Larsen

Forestil dig en dansk mark sidst på sommeren: rækker af grønne sojabønneplanter med tunge bælge og lupiner i lilla og hvide nuancer. For Juliana Trindade Martins fra Institut for Agroøkologi repræsenterer disse afgrøder mere end skønhed: de er frøene, der kan forandre, hvordan Danmark producerer og forbruger protein.

På Plantekongressen i Herning præsenterede Juliana Trindade Martins det ambitiøse projekt Lupin and Soybean Pioneer: New Plant-Based Foods in Denmark.” Målet? At styrke den lokale proteinproduktion og reducere afhængigheden af importeret soja ved at opbygge en hel værdikæde fra jord til bord.

Hvorfor sojabønner og lupiner?

Danmark dyrker allerede ærter og hestebønner med succes. Men sojabønner og lupiner er stadig sjældne at se på de danske marker.

“Vi vil diversificere kilderne til plantebaserede råvarer og producere mere mad lokalt,” forklarer Juliana Trindade Martins. “Det handler ikke kun om at dyrke afgrøder; det handler om at skabe et system, der forbinder dyrkning, kvalitet, fødevareinnovation og forbrugeraccept.”

Projektet bygger videre på erfaringer fra tidligere initiativer som GrainLegsGo. Det blev lanceret i 2025 og løber over fire år med seks arbejdspakker:

  • Dyrkningssystemer (markforsøg og sortsvalg)
  • Kvalitetsanalyse (protein- og olieindhold)
  • Fødevareinnovation (samarbejde med danske virksomheder)
  • Klimaeffekt
  • Markedspotentiale, forbrugerpræferencer og økonomisk bæredygtighed

Sojabønner i dansk jord

I 2025 plantede Juliana Trindade Martins og hendes team ni sojabønnesorter i forsøgsmarker ved AU Viborg. Sorterne blev særligt udvalgt, så de passer til Danmarks korte vækstsæson med fokus på “meget tidlige” og “tidlige” typer fra hele Europa lige fra en svensk sort fra 1960’erne til en belgisk nyhed fra 2024.

De foreløbige resultater er lovende:

  • Udbytte: 1,8–3,6 ton pr. hektar (til sammenligning: Europa 2,6 t/ha, Brasilien 3,6 t/ha)
  • Proteinniveau: 37,7–47,2 % (globalt: 30–50 %)
  • Olieindhold: 16,5–20 %

Tidlige sorter høstet i september havde solide proteinniveauer omkring 38 %, mens sene sorter nåede 47 %, men høst i oktober er risikabelt i Danmarks våde efterår.

“Ingen hr lyst til at høste i oktober,” siger Juliana Trindade Martins. “Hver dag tjekkede vi vejret: Kommer der regn eller ej?”

Lupiner: Skønhed og udfordringer

Lupiner er et andet lovende valg. De kan sås under køligere forhold end sojabønnerne og kan høstes tidligere. Teamet testede ni sorter: tre hvide lupiner og seks smalbladede typer. Udbyttet lå på:

  • Smalbladede lupiner: 1,8–3,1 t/ha
  • Hvide lupiner: 3,5–4,2 t/ha

Proteinniveauet var lavere end hos sojabønner (31,5–39,2 %), og olieindholdet varierede meget (0,2–8,8 %). Men sæsonen bød på udfordringer: en meldugsygdom spredte sig hurtigt blandt smalbladede sorter, og kraftig regn fik hvide lupiner til at lægge sig ned.

“Vi har brug for bedre afgrødestyring,” bemærker Juliana Trindade Martins. “Næste år vil vi teste samdyrkning for at dæmpe sygdomstrykket.”

Fra mark til måltid

Projektet stopper ikke ved høsten. Juliana Trindade Martins og hendes kollegaer samarbejder med danske fødevarevirksomheder om at teste lokale sojabønner i tofu og fuldkornsprodukter. De første kulinariske eksperimenter er allerede i gang.

“Det er spændende at se afgrøderne blive til mad,” siger Juliana Trindade Martins. “Det er hele idéen: at forbinde landmænd, forskere og forbrugere.”

Hvad nu?

Teamet gentager forsøgene for at tage højde for vejrets variation og udvider til fem landbrugslokaliteter i Danmark. De vil også undersøge afgrødestyringsstrategier og fortsætte kvalitets- og markedsstudier.

“Tidsrammen er kort, vi har kun fire år,” siger Juliana Trindade Martins. “Men potentialet er enormt. Vi håber snart at kunne dele flere resultater.”

Mere information

Læs mere om projektet Lupin and Soybean Pioneer: New Plant-Based Foods in Denmark

Kontakt: 
Postdoc Juliana Trindade Martins fra Institut for Agroøkologi, Aarhus Universitet. Email: jtm@agro.au.dk 
Kommunikationsrådgiver Camilla Brodam Galacho, Institut for Agroøkologi, Aarhus Universitet. Tlf.: +45 93522136 eller mail brodam@agro.au.dk