Projektleder: Enoch Narh Kudjordjie
Bevillingsgiver: Frøafgiftsfonden 2025
Hovedformålet med projektet er at finde årsagerne til kløvertræthed (CSF), at undersøge sortsforskelle i kløver i forhold til CSF og endelig at undersøge, om man ved at ændre dyrkningspraksis kan afhjælpe CSF. Vi vil derudover undersøge årsagerne til og mekanismerne bag CSF, udvikle en metode til screening af sortsforskelle i kløvers CSF tolerance samt undersøge om samdyrkning med andre afgrøder kan afhjælpe problemet.
Først vil vi kortlægge årsagerne til CSF på udvalgte gårde med CSF-symptomer ved at analysere jordens mikrobielle og nematodesammensætning ved hjælp af sekventering, samt undersøge jordegen- skaber og metabolitter. Dernæst vil vi screene kløversorters tolerance mod CSF ved at dyrke et udvalg af sorter i jorde med CSF-problemer.
Vi vil derefter identificere de specifikke mikrobe- og nematodearter, der forårsager CSF og samtidig identificere de metabolitter, der tiltrækker eller hæmmer patogenerne eller nematoderne. Vi vil isolere de vigtigste af disse patogener/nematoder og validere deres effekt på kløver i potteforsøg. Forsøgs- opsætningen vil omfatte kløversorter i monokulturer, og jorden vil blive profileret for at bestemme jor- degenskaber, herunder jord C, mikrobiel biomasse og N-fiksering.
Vi vil undersøge muligheder for at afhjælpe problemet med afgrøder der eksempelvis udskiller specifikke metabolitter. Endelig vil vi udvikle en strategi "KløvRes" til CSF-tolerancescreening. KløvRes vil fungere som en vigtig ressource til den indledende screening af tolerancen af nye kløverkultivarer over for CSF.
Projektets resultater vil således give en god forståelse af årsagerne til, og mekanismerne bag, CSF. Vi vil udvikle screeningsplatform "KløvRes" som vil guide forædling af nye CSF-tolerante kløver sorter.
Projektets resultater vil give en god forståelse af årsagerne til CSF og vil belyse mekanismerne bag CSF-udvikling. Vi vil engagere os aktivt i formidlingen af vores resultater til landmænd, forædlere og konsulenter via indlæg på f.eks. Plantekongressen, åbent-hus-arrangementer og forsøgs-demonstrationer og gennem nyhedsartikler, der vil blive publiceret i landbrugsrettede magasiner og på sociale medieplatforme. Vi vil arrangere et seminar mod slutningen af projektet for at præsentere vores resultater for forskellige interessenter. Vi forventer desuden at publicere mindst 4 forskningsartikler i velrenommerede tidskrifter indenfor plante-, jordbundsvidenskab og mikrobiologi samt at præsentere vores resultater på internationale videnskabelige konferencer.